انواع دستمال کاغذی

انواع دستمال کاغذی

در جهانی که زندگی می کنیم انواع دستمال کاغذی مورد استفاده قرار میگیرد، مثل دستمال مرطوب ، ویژگیهای مهم در انتخاب انواع دستمال کاغذی عبارتند از قابلیت جذب رطوبت، قابلیت رطوبت ، وزن، ضخامت (چند لایه بودن)، حجم، رنگ، کشش، شکل ظاهری و راحتی استفاده از آن

نحوه تولید و ساخت دستمال کاغذی

دستمال کاغذی در دستگاهی ساخته میشود که یک سیلندر خشک کن بخار بزرگ با یک هود هوای داغ دارد.

مواد خام که به صورت خمیر کاغذ است، در این دستگاه خشک کن چسبی اسپری میشود تا کاغذها را به هم بچسباند، سپس تیغه دستگاه، کار نازک کردن محصول را انجام میدهد.

در این فرایند صفحاتی از کاغذ تراشیده میشود، این فرایند با قدرت چسب، هندسه تیغه، تفاوت سرعت بین دستگاه چرخش و بخش نهایی دستگاه کاغذ و مشخصه های خمیر کاغذ کنترل میشود.

کاربردهای انواع دستمال کاغذی

انواع دستمال کاغذی بر اساس نیاز افراد مورد استفاده قرار میگیرند، این مصرف معمولا در برخی مواقع ممکن است بسیار شایع باشد.

مصارف بهداشتی دستمال کاغذی

دستمال کاغذی بهداشتی معمولا برای تمیز کردن صورت، دستمال سفره، دستمال توالت و حوله استفاده میشود.

دستمال صورت

دستمال صورت به گروهی از دستمالهای کاغذی گفته میشود که کاملا نرم، جاذب رطوبت و یکبار مصرف هستند، بنابراین میتوان از آنها برای صورت استفاده کرد.

این دستمالها معمولا به صورت جعبه ای ساخته و به فروش میرسند و طوری طراحی شده اند که برای پاک کردن ترشحات بینی مناسب باشند و زبر و ساینده نباشند.

اهمیت دستمال کاغذی در جلوگیری از گسترش عفونت و میکروبها مانند همین ویروس جدید کورونا است، که تا حد زیادی جلوی اپیدمی سرماخوردگی و آنفلوانزا را میگیرد.

در انگلستان کمپینی وجود دارد که مردم را تشویق میکند هنگام عطسه و سرفه دهان خود را با دستمال کاغذی بپوشانند و سپس دستمال را داخل سطح زباله درب دار بیندازند.

متاسفانه این روزها کوروناویروس یا کوید-19 توانسته به شدت نیاز به دستمال کاغذی را افزایش و در برخی کشورها کمبود آن احساس شود.

دستمال حوله ای

دستمال کاغذی حوله ای یکی از پرکاربردترین انواع دستمال کاغذی است، معمولا وزن پایه این دستمالها بین 20 تا 24 گرم بر متر مربع است، معمولا این دستمالها دو لایه هستند.

دستمال کاغذی حوله ای ممکن است صد در صد از خمیر شیمیایی تا صد در صد از فیبر بازیافتی و یا ترکیبی از هر دو ساخته شوند.

دستمال بسته بندی

این دستمالها نازک و نیمه شفاف هستند و برای بسته بندی انواع مواد استفاده میشوند.

دستمال توالت

دستمال توالت دستمال کاغذی رولی است که از اواخر قرن نوزدهم مورد استفاده قرار گرفته اند.

امروزه دستمال توالت به صورت گسترده در سرتاسر دنیا استفاده میشود، به طور خاص در ایتالیا به عنوان کشوری که بیشترین مصرف دستمال توالت را دارد شناخته شده است.

دستمال سفره

برخی از دستمال سفره ها از جنس دستمال کاغذی هستند، دستمال سفره بسته به کاربرد مورد نظر در اندازه ها، کیفیتها، ضخامتها و الگوهای گوناگونی ساخته میشوند.

ترکیب مواد خام این دستمالها بسیار متفاوت است، دستمال سفره های رنگی اگر به عنوان بسته بندی غذا استفاده شوند یا گاهی در اثر تخریب ترکیبات آزو (Azo) که به عنوان رنگ دستمال کاغذی مورد استفاده قرار میگیرد، ممکن است منبع آمینهای عطری سرطانزا باشند.

دستمال عایق صدا ( آکوستیک)

در تحقیقاتی مشخص شد دستمال کاغذی به طور کلی بر انعکاس یا عبور امواج صوتی تاثیر میگذارد و به عنوان نوعی فیلتر عمل میکند.

دستمال مرطوب

دستمال مرطوب نوع خاص دیگری از انواع دستمال کاغذی می باشد که بیشترین کاربرد را در هتل ها و هواپیمایی دارد ، این دستمال ممکن است آغشته به مواد معطر نیز باشند ، کاربرد دستمال مرطوب در صنایع تبلیغاتی و پاک کننده آرایش مشهود است.

صنعت بسته بندی

جدا از موارد بالا، انواع خاص دستمال کاغذی نیز برای صنعت بسته بندی تولید میشوند.

دامنه وسایل و اشیائی که به این صورت بسته بندی میشوند بسیار گسترده است از کفش و کیف گرفته تا غذا و لباس.

بسته بندی با این مواد به افزایش ایمنی و سلامت بسته بندی و فشار نیامدن بر آن یا چروک نخوردن آن کمک میکند.

در اکثر موارد شرکت سازنده نام برند یا لوگوی خود را نیز روی این کاغذهای بسته بندی درج میکند که به عنوان دستمال مرطوب اختصاصی یا دستمال مرطوب تبلیغاتی شناخته می شود.